Pargas idrottsförening r.f.

Pargas IF Ski team

Silvertrissefinalen / Hopeasompa loppukilpailu (K/P)

Jämijärvi, 8-10.3.2002

D/N 16 sprint / sprintti 0.86 km 
   1. Ulla Kiili               Tampereen Pyrintö           (2.11,42) 48198 234
   2. Hanne Ilvonen            Rovaniemen Lappi            (2.14,77) 97389 245
   3. Noora Virtanen           Lahden Hiihtoseura          (2.14,26) 64078 244
   4. Kaisa Ranki              Janakkalan Jana             (2.16,37) 69150 243
   5. Eva Granqvist            IF Fyren                    (2.16,63) 46872 248
   6. Katariina Vataja         Iin Hiihtoseura             (2.18,49) 80066 227
   7. Mari Laukkanen           Enon Kisa-Pojat             (2.18,32) 56795 239
   8. Johanna Stenholm         Pyhärannan Myrsky           (2.17,19) 42633 240
   9. Nina Lindberg            Pargas IF                   (2.19,83) 33052 231
  10. Susanna Mäkinen          Kannonkosken Kiho           (2.19,56) 97180 249
  22. Linda Söderholm          IF Minken                    2.23,54  89613 216
D/N 13 3 km (K/P) 
  1. Anna Westerlund          Pargas IF                    11.41,2
  2. Jenni Höylänen           Lauttakylän Luja             11.47,5      0.06,3
  3. Heidi Höckert            Porin Pyrintö                11.48,1      0.06,9
  4. Veera Lähde              Kokemäen Kova-Väki           11.49,2      0.08,0
  5. Iina Martikainen         Nilsiän Nujakka              11.53,7      0.12,5
  6. Pauliina Autere          Hartolan Voima               11.57,8      0.16,6
  7. Titta Simola             Kymin Koskenpojat            12.05,0      0.23,8
  8. Eeva Joronen             Savonlinnan Hiihtoseura      12.09,1      0.27,9
  9. Pinja Piira              Hollolan Urheilijat -46      12.11,3      0.30,1
 10. Emma Peltola             Ulvilan Ura                  12.12,9      0.31,7
 24. Sandra Nygård            IF VOM                       12.40,7      0.59,5
 31. Malin Boholm             IK Kronan                    12.47,3      1.06,1
 41. Åsa Granqvist            IF Fyren                     13.00,1      1.18,9
 46. Linda Sjöblom            Lovisa Tor-Loviisan Tor      13.04,0      1.22,8
 48. Linda Lönnvik            IK Falken                    13.07,7      1.26,5
 57. Sandra Kainberg          SK Åsen                      13.20,6      1.39,4
 68. Anna-Lena Ekstrand       IF Brahe                     13.33,1      1.51,9

H/M 14 5 km (K/P)
  1. Jan-Erik Sundqvist       Pargas IF                   16.41,20
  2. Juho Mäkiaho             Kainuun Hiihtoseura         16.42,20     0.01,00
  3. Juuso Haataja            Seinäjoen Hiihtoseura       16.52,40     0.11,20
  4. Aleksi Huhtala           Lohtajan Veikot             17.14,70     0.33,50
  5. Kari Heikura             Lieksan Hiihtoseura         17.17,10     0.35,90
  6. Harri Latvakoski         Ylivieskan Kuula            17.23,30     0.42,10
  7. Henrik Ekstrand          IF Brahe                    17.29,20     0.48,00
  8. Mikko Kajan              Karttulan Urheilijat        17.36,50     0.55,30
  9. Heikki Kopakka           Alavieskan Viri             17.37,40     0.56,20
 10. Joonas Valtonen          Joensuun Kataja             17.40,80     0.59,60
 16. Mats Stolpe              Malax IF                    17.59,40     1.18,20
 18. Jonas Härtull            IF VOM                      18.02,40     1.21,20
 45. Torbjörn Lall            IF Femman                   18.46,50     2.05,30
 55. Mathias Väglund          Malax IF                    18.55,10     2.13,90

D/N 15 5 km (K/P) 
  1. Tiina Taskinen           Joensuun Kataja             18.20,10
  2. Anu Soudunsaari          Posion Pyrintö              18.31,00     0.10,90
  3. Sini Eronen              Oriveden Ponnistus          18.45,70     0.25,60
  4. Linda Söderholm          IF Minken                   18.46,80     0.26,70
  5. Jenni Mikkonen           Kuhmo-Ski                   19.09,90     0.49,80
  6. Susanna Porela           Oulun Hiihtoseura           19.10,10     0.50,00
  7. Minna Lassila            Kälviän Tarmo               19.11,00     0.50,90
  8. Mari Laukkanen           Enon Kisa-Pojat             19.15,60     0.55,50
  9. Johanna Kriikkula        Ikaalisten Urheilijat       19.15,80     0.55,70
 10. Sanna Otronen            Savonlinnan Hiihtoseura     19.22,10     1.02,00
 13. Cajsa Back               IK Falken                   19.39,80     1.19,70
 32. Camilla Söderholm        IF Minken                   20.47,10     2.27,00
 55. Hanna Anttonen           Hyrynsalmen Isku            21.47,30     3.27,20
 56. Emma Westerlund          Pargas IF                   21.48,00     3.27,90
 72. Patricia Pahlman         Pargas IF                   22.54,20     4.34,10

H/M 15 5 km (K/P) 
  1. Iiro Niskanen            Lempäälän Kisa              16.53,50
  2. Sami Koivula             Kajaanin Hiihtäjät          17.16,00     0.22,50
  3. Lari Lehtonen            Imatran Urheilijat          17.20,20     0.26,70
  4. Ari Takala               Vetelin Urheilijat          17.24,50     0.31,00
  5. Eero Teivaala            Ylöjärven Urheilijat        17.30,60     0.37,10
  6. Juho Hiltunen            Ounasvaaran Hiihtoseura     17.37,60     0.44,10
  7. Antti Partanen           Karttulan Urheilijat        17.40,40     0.46,90
  8. Heikki Kukkonen          Puijon Hiihtoseura          17.59,90     1.06,40
  9. Erik Eklund              Vantaan Hiihtoseura         18.00,80     1.07,30
  9. Olli Piispanen           Pieksämäen Veikot -98       18.00,80     1.07,30
 11. Andreas Wiksten          Borgå Akilles               18.02,10     1.08,60
 15. Teemu Pihlaja            IF Länken                   18.14,40     1.20,90
 30. Robin Fröberg            Pargas IF                   18.45,40     1.51,90
 43. Mats Wikner              Kyrkslätt IF                19.11,10     2.17,60
 45. Andre Back               Malax IF                    19.11,90     2.18,40
 63. Philip Stråka            IF Minken                   19.44,60     2.51,10
 73. Richard Vikman           SK Åsen                     20.02,70     3.09,20
 96. Johan Ahlvik             IK Falken                   21.41,20     4.47,70
 
D/N 16 5 km (K/P) 
  1. Emilia Soudunsaari       Posion Pyrintö              18.37,70
  2. Satu Pirttiniemi         Kuoreveden Kärki            19.20,40     0.42,70
  3. Aija Hylkilä             Reisjärven Pilke            20.05,60     1.27,90
  4. Kaisa Pesonen            Joensuun Kataja             20.10,70     1.33,00
  5. Minna Saastamoinen       Suonenjoen Vasama           20.18,10     1.40,40
  6. Suvi Seipäjärvi          Raudanjoen Kuohu            20.28,80     1.51,10
  7. Heini Hokkanen           Kangasniemen Kalske         20.32,20     1.54,50
  8. Ulla Kiili               Tampereen Pyrintö           20.35,00     1.57,30
  9. Katri Mäntylä            Kaipolan Vire               20.36,30     1.58,60
 10. Pauliina Palojärvi       Kemijärven Urheilijat       20.38,10     2.00,40
 17. Nina Lindberg            Pargas IF                   20.58,80     2.21,10
 54. Jenny Stranden           IK Falken                   24.13,60     5.35,90

Alla resultat från Silvertrissan / Hopeasomman kaikki tulokset