Pargas idrottsförening r.f.

Pargas IF Ski team


Klicka för att se bilden i full storlek / Napsauta nähdääksesi kuvan täydessä koossa Klicka för att se bilden i full storlek / Napsauta nähdääksesi kuvan täydessä koossa Klicka för att se bilden i full storlek / Napsauta nähdääksesi kuvan täydessä koossa Klicka för att se bilden i full storlek / Napsauta nähdääksesi kuvan täydessä koossa

Pargas skolmästerskap / Paraisten koulumestaruushiihdot

Finby, 28.2.2002

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

F ÅK1-2 : 1.0 km

 (Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Julia Rask                  Skräbböle            3.18,3             
  2.   Viola Westerholm            Malm                 3.50,5      +32,2  
  3.   Matilda Pärssinen           Nilsby               5.01,4    +1.43,1  
  4.   Saga Rosin                  Malm                 5.15,6    +1.57,3  
  5.   Ida Otstavel                Malm                 5.31,1    +2.12,8  
  6.   Josefin Barkar              Malm                 5.32,5    +2.14,2  
  7.   Frida Sjögren               Malm                 5.43,7    +2.25,4  
  8.   Sophie Rönkönharju          Malm                 5.53,4    +2.35,1  
  9.   Katarina Willberg           Skräbböle            6.40,5    +3.22,2  
 10.   Frida Lassus                Malm                 6.41,3    +3.23,0  
 11.   Wilma Wanne                 Skräbböle            7.15,9    +3.57,6  
 12.   Jessica Lehtinen            Skräbböle            7.22,9    +4.04,6  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

P ÅK1-2 : 1.0 km

 (Lähti: 22, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Christian Holmén            Malm                 3.32,1             
  2.   Robin Ramstedt              Malm                 3.53,4      +21,3  
  3.   Sami Heikkilä               Sunnanberg           3.58,2      +26,1  
  4.   Jonas Ramstedt              Malm                 4.19,6      +47,5  
  5.   Emil Lassinniemi            Våno                 4.29,3      +57,2  
  6.   Martin Lundström            Våno                 4.35,9    +1.03,8  
  7.   Oskar Kerke                 Skräbböle            4.43,1    +1.11,0  
  8.   Niklas Johanson             Malm                 4.49,1    +1.17,0  
  9.   Axel Ramstedt               Malm                 4.49,3    +1.17,2  
 10.   Karri-Jussi Suominen        Koivuhaka            4.50,6    +1.18,5  
 11.   Ville Ääri                  Koivuhaka            4.59,8    +1.27,7  
 12.   Teemu Parkkari              Koivuhaka            5.04,1    +1.32,0  
 13.   Emil Granberg               Malm                 5.09,3    +1.37,2  
 14.   Mathias Gestranius          Malm                 5.19,6    +1.47,5  
 15.   Oskar Suominen              Malm                 5.21,9    +1.49,8  
 16.   Kasper Långström            Malm                 5.27,9    +1.55,8  
 17.   Casper Carla                Malm                 5.37,6    +2.05,5  
 18.   Mikael Willstedt            Malm                 5.40,6    +2.08,5  
 19.   Nico Pomren                 Koivuhaka            6.37,1    +3.05,0  
 20.   Tomi Eklund                 Malm                 7.23,4    +3.51,3  
 21.   Reinhold Johansson          Malm                 8.27,9    +4.55,8  
 22.   Niko Arola                  Malm                 9.59,7    +6.27,6  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

F ÅK3-4 : 1.5 km

 (Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Mirella Pahlman             Sunnanberg           5.01,2             
  2.   Hanna-Kaisa Sundqvist       Koivuhaka            5.15,8      +14,6  
  3.   Pamela Fröberg              Malm                 5.16,3      +15,1  
  4.   Pauliina Koskinen           Koivuhaka            6.32,3    +1.31,1  
  5.   Roosa Luoma                 Nilsby               7.04,8    +2.03,6  
  6.   Nina Peltonen               Nilsby               8.35,8    +3.34,6  
  7.   Jessica Fagerlund           Malm                 9.16,9    +4.15,7  
  8.   Malin Wanström              Sunnanberg           9.36,7    +4.35,5  
  9.   Evelina Huhta               Malm                10.22,8    +5.21,6  
 10.   Rebecca Österman            Malm                10.24,8    +5.23,6  
 11.   Sessi Pernell               Malm                10.26,9    +5.25,7  
 12.   Julia Ulriksson             Skräbböle           10.30,1    +5.28,9  
 13.   Heidi Elmén                 Sunnanberg          11.10,9    +6.09,7  
 14.   Ester Bäcksbacka            Malm                12.31,3    +7.30,1  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

P ÅK3-4 : 1.5 km

 (Lähti: 17, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Viktor Westerholm           Malm                 4.47,2             
  2.   Tobias Henriksson           Skräbböle            5.16,1      +28,9  
  3.   Tom Lundström               Våno                 7.10,6    +2.23,4  
  4.   Jacob Bruun                 Malm                 7.32,4    +2.45,2  
  5.   Riku Futtari                Malm                 8.10,1    +3.22,9  
  6.   Heikki Julin                Malm                 8.44,9    +3.57,7  
  7.   Mathias Mattson             Malm                 8.48,6    +4.01,4  
  8.   Robert Sköld                Skräbböle            8.49,6    +4.02,4  
  9.   Juho Lehtovaara             Koivuhaka            9.34,6    +4.47,4  
 10.   Markus Holmström            Koivuhaka            9.34,9    +4.47,7  
 11.   Jimi Bergman                Våno                 9.43,1    +4.55,9  
 12.   Miihkali Lankila            Koivuhaka           10.02,5    +5.15,3  
 13.   Johnny Wilén                Malm                10.35,6    +5.48,4  
 14.   Anders Sandblom             Malm                10.49,4    +6.02,2  
 15.   Janne Syrjälä               Våno                10.59,9    +6.12,7  
 16.   Joakim Rantanen             Malm                11.55,3    +7.08,1  
 17.   Frank Mattsson              Skräbböle           13.13,2    +8.26,0  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

F ÅK5-6 : 2.0 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Anna Westerlund             Våno                 7.22,4             
  2.   Elina Koskinen              Koivuhaka            8.07,9      +45,5  
  3.   Camilla Söderman            Malm                12.37,7    +5.15,3  
  4.   Enni Luoma                  Nilsby              13.08,6    +5.46,2  
  5.   Sandra Nenonen              Malm                13.36,1    +6.13,7  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

P ÅK5-6 : 2.0 km

 (Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Jesper Pahlman              Sunnanberg           7.21,8             
  2.   Tommi Heikkilä              Sunnanberg           7.48,0      +26,2  
  3.   Otto Niemeier               Koivuhaka            8.57,5    +1.35,7  
  4.   Timo Kuusonen               Koivuhaka            9.50,1    +2.28,3  
  5.   Juho Pohjola                Koivuhaka           10.50,0    +3.28,2  
  6.   Cheela Kapilo               Koivuhaka           11.04,4    +3.42,6  
  7.   Ville Ranta-aho             Skräbböle           11.20,3    +3.58,5  
  8.   Hannes Kallioinen           Koivuhaka           13.21,2    +5.59,4  
  9.   Kristian Sköld              Skräbböle           13.37,2    +6.15,4  
 10.   Jari Ullriksson             Nilsby              14.25,7    +7.03,9  
 11.   Henri Filatoff              Nilsby              14.42,7    +7.20,9  
 12.   Robert Ridberg              Sunnanberg          14.50,4    +7.28,6  
 13.   Dan Karlsson                Koivuhaka           14.53,2    +7.31,4  
 14.   Tero Giers                  Koivuhaka           16.39,1    +9.17,3  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

F HÖGSTAD : 2.0 km

 (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Nina Lindberg               Sarlinska            6.52,6             
  2.   Patricia Pahlman            Sarlinska            7.38,5      +45,9  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

P HÖGSTAD : 3.0 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Robin Fröberg               Sarlinska            8.35,9             
  2.   Jan-Eric Sundqvist          Paryläaste           8.45,0       +9,1  
  3.   Henrik Öhrnberg             Sarlinska           10.15,7    +1.39,8  
  4.   Dan Heinonen                Paryläaste          11.23,2    +2.47,3  

F ÅK1-2 P ÅK1-2 F ÅK3-4 P ÅK3-4 F ÅK5-6 P ÅK5-6 F HÖGSTAD P HÖGSTAD P GYM/YRK

P GYM/YRK : 4.0 km

 (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Hans-Christian Sundqvist    Par. lukio          12.16,0             


Lågstadieskolornas lagtävling / Ala-asteiden joukkuekilpailu

Resultat / Tulokset:

 1. Sunnanberg      35      7       20.00%
 2. Malm åk 1-2     117     20      17.09%
 3. Skräbböle       68      11      16.18%
 4. Malm åk 3-4     88      14      15.91%
 5. Våno            41      6       14.63%
 6. Koivuhaka 5-6   95      8       8.42%
 7. Nilsby          91      6       6.59%
 8. Koivuhaka 3-4   91      5       5.49%
 9. Koivuhaka 1-2   123     4       3.25%
10. Malm åk 5-6     105     2       1.90%
11. Kirjala         45      0       0.00%