Pargas idrottsförening r.f.

Pargas IF Ski team

VÄSTNYLÄNDSKA 5-MILEN

14.03.04 Wassböle, Ingå

Allmän klass 50km (F)

        
4               Kari    Nurmi           Laukkosken taimi 02:21:18        
1               Marcus  Dahlin          KyIF             02:26:29        
5               Tapio   Nurmi           Laukkosken taimi 02:29:12        
3               Jari    Ahonen          Etanat           02:31:07        
2               Peter   Björkman        Isnäs            02:32:02        
8               Jouni   Nurminen        LoTe             02:32:40        
6               Mats    Lundström       ÖSK              02:38:03        
7               Manne   Suominen        Delta            02:38:47        
10              Leif    Haajanen        IIF              02:44:10        
9               Simon   Sid             IIF              03:15:42        

H45 50km (F)

   
26              Hemming Wikström        Trissan          02:24:42        
21              Tom     Rosenlund       PIF              02:30:29        
22              Kurt    Höglund         Akilles          02:34:31        
29              Seppo   Hätönen         Etanat           02:38:35        
23              Jorma   Väätäinen       Lohja            02:39:25        
27              Bjarne  Wassholm        Trissan          02:41:28        
32              Kent    Westerholm      PIF              02:57:48        
33              Karl    Nilsson         OK77             03:05:27        
31              Erkki   Siponen         Siposet Oy       03:10:00        
30              Simo    Nuotio          Etanat           03:15:20        
25              Timo    Ekegren         LoLo             03:16:28        
28              Mikko   Fagerström      Etanat           03:18:30        
                                                1 avbröt 

Damer 25km (F)

   
45              Mirva   Rintala         Joutsan Pommi    01:09:32        
43              Noora   Kairenius       Teampuska Jengi  01:15:43        
41              Ingalill Aspholm        Isnäs Start      01:28:14        
44              Maria   Söderström      HIFK             02:45:38  50km
                                                1 avbröt

Motionsklass 50km (F)

   
69              Jari    Laitamäki       Delta            02:39:37        
61              Tommy   Korin           GIF              02:40:04        
65              Mika    Pasonen         OK77             02:54:57        
117             Jan     Wasström        IIF              03:01:11        
58              Hannu   Räsänen         Siuntio          03:03:28        
54              Mika    Sillanpää       NMT              03:04:25        
56              Martti  Romsi           Kirkkonummi      03:04:45        
60              Joonas  Ahola           Etanat           03:12:09        
52              Stefan  Enberg          Trissan          03:15:25        
70              Ruben   Wasström        IIF              03:16:04        
67              Seppo   Suntio          Espoo            03:28:47        
55              Roger   Holmström       HIK              03:31:51        
53              Ralf    Wentzien        KyIF             03:34:51        
63              Janne   Savonen         Espoo            04:04:01        
62              Tommy   Wilkman         KyIF             04:09:46        
59              Seppo   Sarkola         Hyvinkää         
                                                6 avbröt 

Motionsklass 25km (F)

   
77              Dennis  Rehnström       ÖSK              01:15:49        
100             Anders  Lignell         IF BP            01:20:02        
79              Kim     Österman        S-V              01:20:40        
82              Sven    Björkman        Isnäs Start      01:23:30        
76              Eero    Aalto           LoTe             01:23:41        
92              Sven    Ljunggren       IIF              01:24:23        
87              Tom     Wicht           IIF              01:24:49        
101             Thomas  Blomqvist       ÖSK              01:24:49        
103             Karl-Johan Wasström     IIF              01:25:02        
105             Magnus  Hellström       Evitskog         01:27:17        
75              Pauli   Kunttu          LoLo             01:28:42        
89              Olavi   Qvist           SkogbyIK         01:29:22        
91              Reino   Wessman         Teampuska Jengi  01:31:16        
86              Pekka   Kangasharju     Inkoon Voima     01:31:21        
88              Sture   Lindqvist       ÖSK              01:34:01        
97              Rasmus  Fagerström      IIF              01:34:42        
95              Erik    Haajanen        IIF              01:35:29        
99              Thomas  Johanson                         01:35:32        
118             Niklas  Wasström        IIF              01:40:22        
83              Viktor  Westerholm      PIF              01:40:35        
74              Leif    Ekegren         IIF              01:41:40        
102             Timo    Peltomaa        Häjyt            01:43:18        
78              Johan-Henrik Karell     Trissan          01:47:16        
81              Heikki  Salmi           Isnäs Start      01:47:23        
119             Anders  Wasström        IIF              01:48:41        
108             Juha    From            MePo             01:50:05        
94              Bertil  Söderström      HIFK             01:53:59        
90              Tom     Karlsson        KyIF             01:55:28        
72              Rune    Byggningsbacka  TYS              01:55:42        
84              Tor-Björn Karlsson      IIF              01:58:12        
106             Henry   Snabb           Vihti            01:58:53        
73              Peter   Ekström         Sjundeå          01:59:59        
80              Ingeborg Österman       S-V              02:00:39        
113             Jorma   Lahtinen        Lylyinen         02:05:23        
116             Eero    Nikula          Siuntio          02:06:04        
98              Henrik  Rehnberg        SIF              02:07:51        
110             Matti   Hulsi           Vihti            02:07:59        
71              Stefan  Wasström        IIF              02:17:36        
115             Veikko  Pohjola         Lynx             02:27:08        
114             Leila   Pohjola         Lynx             02:28:12        
107             Kalevi  Hulsi           Vihti            02:29:41        
109             Helge   Snabb           Vihti            02:29:44        
93              Tage    Johansson       KyIF             02:36:44        
112             Nina    Långstedt                        02:39:40        
96              Ulrika  Haajanen        IIF              03:04:01        
111             Kauko   Haasto          Mepo             Utan tid        
                                        2 avbröt        

Motionsklass 12,5km (F)

  
128             Mikael  Kangasharju     IIF              00:54:00        
122             Ramona  Öhman           IIF              00:56:16        
144             Heikki  Lempinen        KU               00:59:50        
123             Gundel  Westerholm      PIF              01:06:18        
132             Pipsan  Sid             IIF              01:08:18        
133             Henrik  Smeds           SIF              01:08:19        
140             Viktor  Wikström        IIF              01:10:42        
134             Eva     Svanbäck        IIF              01:12:19        
139             Ulla    Holmström       IIF              01:13:15        
131             Sven    Sid             IIF              01:17:19        
125             Susann  Sonntag         IIF              01:19:22        
127             Tuomo   Gustafsson      Tampere          01:20:22        
121             Jerker  Nyman           Egi              01:24:12        
143             Kaija   Toikka          Wassbölen        01:24:37        
130             Marina  Johansson       KyIF             01:24:40        
142             Susanna Sjöblom         ÖSK              01:27:39        
145             Christina Lundqvist     Esbo             01:33:36        
126             Agneta  Karlsson        IIF              01:42:19        
135             Rolf    Svanbäck        IIF              01:58:46        
136             Oskar   Haajanen        IIF              01:39:32        
138             Christ-hild Romberg     Ingå             01:47:35        
147             Inari   Leinonen        Inkoo            02:07:46        
148             Sirkka  Kinani          ViKi             02:07:55        
124             Kenneth Sonntag         IIF              Utan tid        
129             Veli    Kairenius       Teampuska Jengi  Utan tid        
137             Kristian Fagerström     IIF              Utan tid        
141             Märta   Westerlund      ÖSK              Utan tid        
146             Harry   Lundqvist       Esbo             Utan tid        

PF u14 12,5km (F)

   
166             Frans   Westerlund      ÖSK              00:42:50        
158             Robert  Lindqvist       ÖSK              00:45:28        
159             Johan   Engblom         Rajamäen Kehitys 00:52:09        
167             Knut    Westerlund      ÖSK              00:53:12        
151             Joakim  Ekström         Sjundeå          01:03:20        
153             Viola   Westerholm      PIF              01:04:20        
160             Robin   Sid             IIF              01:04:57        
154             Sam     Sonntag         IIF              01:05:30        
164             Christoffer Wikström    IIF              01:08:37        
161             Gustav  Svanbäck        IIF              01:11:02        
163             Rebecka Fagerström      IIF              01:13:06        
156             Martin  Karlsson        IIF              01:35:16        
162             Daniela Fagerström      IIF              01:36:20        
155             Elin    Karlsson        IIF              01:37:34        
165             Carl    Westerlund      ÖSK              01:57:38        
152             Emil    Nyman                            Utan tid        
157             Toni    Gustafsson      Tampere          Utan tid